SINA SAEI

سینا ساعی بازیگر نمایش «هملت، تهران2017» درباره شروع فعالیت در موسیقی می‌گوید: «از سال 82 کار نوشتن را به‌عنوان یک نوجوان علاقمند به موسیقی شروع کردم و دقیقا سال 85 بود که من، سینا و خشایار با هم آشنا شدیم و شروع به کار کردیم که این اتفاق منجر به تشکیل گروه تیک تاک شد. 2 آلبوم «طبیعی باش» و «کولاژ» حاصل تلاش این گروه تاکنون بوده است.» با او درباره تجربه حضور در یک اثر نمایشی به گفت‌وگو پرداختیم.

موسیقی و تئاتر از گذشته با هم پیوند خورده است و آثار زیادی با استفاده از موسیقی‌های سنتی، پاپ و … به صحنه رفته اما شما اولین رپ کنی هستی که در یک اثر نمایشی حضور دارد؟
قبل از من یک خانم به اسم جاستینا در تئاتر بازی کرده که در موسیقی زیرزمینی فعالیت داشت اما در آقایان فکر می‌کند اولین رپ کنی هستم که در یک نمایش روی صحنه رفته است.

از آشنایی با این گروه نمایشی و کیومرث مرادی بگویید؟
من کلاً برای کارهای خودم ویدیو کلیپ می‌ساختم و فکر کردم حضور در کلاس‌های بازیگری می‌تواند خیلی به من دید بهتری برای ساخت ویدئوها بدهد در واقع می‌خواستم استانداردهای این حوزه را بشناسم و درنهایت وارد کلاس‌های بازیگری کیومرث مرادی شدم، آشنایی با ایشان و شرکت در دوره‌های آموزشی و اتودهایی که می‌زدیم و جلسات تمرین منجر به پیشنهاد بازی و پیوستن به نمایش «هملت، تهران2017» شد و باافتخار پذیرفتم.

دو آهنگ در نمایش اجرا می‌کنید؟
یک آهنگ را درصحنه اول اجرا می‌کنم که شعرش از کیومرث مرادی است ولی در ملودی تغییراتی انجام دادم و یک آهنگ از خودم هست به اسم «تا همیشه» که درباره عشق ازدست‌رفته و نافرجام هست. انتخاب این آهنگ از سوی کارگردان در طول جلساتی که داشتیم اتفاق افتاد و تشخیص دادند که به کار اضافه شود.

به نظر شما موسیقی مدرن که در سال های اخیر وارد ایران شده با توجه به کلام محور بودن آن و این نمایش که روی دیالوگ‌های بازیگران تأکید شده تأثیرگذار هست؟
خیلی راجع به این موضوع فکر می‌کنم. به نظرم موسیقی کلام محور و نمایش خیلی بهم کمک می‌کنید. هم تئاتر می‌تواند به موسیقی کمک کند هم این نوع موسیقی می‌تواند به تئاتر کمک کند_ از جنبه‌های مختلف و لایه‌های مختلف_ یکی از این لایه‌ها این تبادل جمعیتی که هر هنر دارد مثلاً رپ کن‌ها جمعیت خاصی را جذب خودشان کرده‌اند و مخاطبان تئاتری هم به همین منوال و تلفیق خوبی بین تئاتر هملت تهران و علاقمندان این نوع موسیقی رخ‌داده است. تئاتر و صحنه برای من مثل یک دانشگاه است.

ولی اولویتتان موسیقی است؟
بله چون موسیقی ما به نظرم یک مدل سبک زندگی است.

رویکردی بین تئاتری‌ها وجود دارد که معتقدند موسیقی باید در خدمت تئاتر باشد ولی بعضی از موزیسین‌ها این را قبول ندارند. به نظر شما موسیقی باید در خدمت تئاتر باشد یا تئاتر در خدمت موسیقی باشد و یا هر دو باید در کنار هم این راه را طی کنند؟
جواب این سؤال کاملاً سلیقه‌ای است و بستگی به رویکرد و موضوع اثر نمایشی دارد. نمی‌توانیم بگوییم چه هنری باید در خدمت چه هنری باشد؛ و ایدئال من پیروی از استانداردهای کاری که انجام می‌دهم است.

از مهم‌ترین فاکتورهای این نمایش حضور آیدین الفت به‌عنوان یکی از بهترین طراحان صدا در تئاتر است، از تجربه همکاری با الفت و اجرا در سالنی که بری اولین بار پذیرای یک نمایش بود بگویید؟
آیدین الفت در بسته بندی این نمایش که ما هرکدام در بخشی از آن سهیم هستیم، نقطه قوت ماست. به خاطر اینکه این تئاتر روی صدا مانور دارد. با صداسازی و تنظیم صدایی که انجام داد و در بخش خودش بهترین عملکرد رو داشتند و باعث افتخار من بود که در کنارشان کارکردم.

اهالی تئاتر در سال‌های اخیر موضع‌گیری تندی نسبت به حضور افراد غیر تئاتری برای ورود به این عرصه داشتند؛ مثلاً وقتی قرار بود یک بازیگر سینما برای اولین بار به صحنه بیاید با اعتراضات زیادی از سوی خانه تئاتر مواجه شد. حتی راجع به حضور پژمان جمشیدی (فوتبالیست) همین‌طور. شما بازخورد منفی از سوی اهالی تئاتر برای ورود به صحنه نداشتید؟
اوایل کار فکر می‌کردم که این موج ایجاد شود. بارها دیده‌ام وقتی بازیگری تصمیم گرفته تا خوانندگی را تجربه کند چه برخوردی با او شده. به اعتقاد من هر هنرمندی می‌تواند ژانرهای مختلف را در زندگی‌اش تجربه کند. بعضی از علاقمندان موسیقی ما برای اولین بار است به سالن تئاتر می‌آیند و این نقطه شروع خوبی برای جذب مخاطب تازه برای هنرنمایشی است.

 

Albums

آلبوم ( اوردوز 3 ) از کمپانی خط + متن چسبیده روی موزیک

KHAT PRODUCTIONOVERDOSE 3